Forum Nowa Zelandia - naszanowazelandia.pl

Witaj na forum pasjonatów i poszukiwaczy informacji o krainie długiego białego obłoka.
Obecny czas: 21 Paź 2014, 12:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: working holiday scheme - pytanie
PostWysłany: 24 Lis 2011, 10:17 

Witajcie

posiadam wize working holiday (wjechac na teren NZ mam czas do konca marca 2012).
W ciagu najblizszych dniach mam poprosic o urlop bezplatny w mojej obecnej pracy i nijak sie nie moge zdecydowac czy wypisac wniosek o 6 czy tez 12 miesiecy.
Czy ktos z Waszego doswiadczenia moze mi podpowiedziec ktora opcja bylaby odpowiedniejsza (biorac pod uwage latwosc/trudnosc znalezienia pracy, ilosc miejsc do obejrzenia). Chcialbym chwile pobyc w Wellington, Auckland (zwiedzajac okolice), ale takze zahaczyc o poludniowa wyspe.

opcja 1) lece w marcu i zostaje na rok
opcja 2) lece w marcu na 2 tygodniowe wakacje do NZ (abym mial przybita pieczatke) a wracam do NZ okolo wrzesnia 2012 na pol roku

Obawiam sie tego, ze jesli polece na pol roku, to czas za szybko zleci.
Z drugiej strony, jesli nie tak latwo dostac tymczasowe prace (interesuje mnie praca biurowa, administracyjna, finansowa jako ze mam 10 lat doswiadczenia w tym sektorze), rok w NZ moze byc dlugo za dlugi.

jak to wygladalo z Waszego doswiaczenia? czy wielu chce wracac wczesniej, czy tez ciesza sie ze moga pobyc caly rok :)
wiem wiem bardzo subiektywne pytanie, ale moze rozjasnicie mi w glowie
pozdrawiam
Daniel

Temat postu: Re: working holiday scheme - pytanie
PostWysłany: 24 Lis 2011, 19:35 

Miejscowość: Auckland
Ja tylko mocno sprowadze Cie na ziemie. Wiza working holiday to proste prace, bar, farma, sprzatanie etc. Nie spodziewaj sie ze zostaniesz ksiegowym czy bedziesz pracowal w biurze. Takie prace na kontrakty sie nie zdarzaja a Tobie na working holiday nie wolno pracowac dluzej niz 3 miesiace u jednego pracodawcy. Nie wspomne o ksiegowisci/finansach (tu przeciez sa inne przepisy, musialbys najpierw przechodzic szkolenia - ledwo bys skonczyl juz musialbys odchodzic z pracy).
Kontrakty zdarzaja sie w kierunkach inzynieryjnych (szczegolnie w tych rzadkich) i tutaj znam jeden przypadek gdzie dziewczyna pracowala na takim kontrakcie na working holiday ale a) dostawala bardzo marne pieniadze wiec dorabiala w restauracji b) przyjechala tutaj specjalnie dla doswiadczenia nie dla zwiedzania.

Zycze powodzenia, jednak jesli nie jestes nastawiony na prosta, ciezka prace, 2 razy sie zastanow czy warto przyjezdzac.

PostWysłany: 24 Lis 2011, 22:57 

Dzieki za cenna uwage.
Nie myslalem od razu o byciu ksiegowym ale o prostych pracach biurowych (wprowadzanie danych i temu podobne) na krotkie okresy (tzw. czasownicy). Mozliwe jednak, ze taki sektor nie jest zbyt rozwiniety w NZ (???), czego sie nie spodziewalem.
Musze zatem przejrzec sie dokladniej sytuacji na rynku, ale opcja 6 miesiecznego wyjazdu bylaby jednak dobrym rozwiazaniem.

PostWysłany: 25 Lis 2011, 06:25 

To nie jest sytuacja na rynku ani rozwiniecie kraju. Czasem mam wrazenie ze ludzie nie zastanowia sie zanim napisza jakies glupoty na forum.
Jakiej sie pracy spodziewasz? Bo nie rozumiem. Co znaczy wprowadzanie danych do komputera? To nie Nowa Zelandia jest nierozwinieta tylko Polska jest nierozwinieta i myslisz polskimi realiami. Tutaj nic sie juz na papierze nie robi, wszystko jest online. Zakladasz firme nie wychodzac z domu, rozliczasz podatki nie wychodzac z domu, rejestrujesz sie do glosowania w wyborach online. To co Ty chcesz wprowadzac do komputera jesli to wszystko juz tam jest? To ze w Polsce polowa narodu pracuje w administracji i w papierkowej robocie nie znaczy, ze inne panstwa nie poszly do przodu...

PostWysłany: 25 Lis 2011, 09:50 

No i z cennych uwag przeszlismy na wytykanie...
Ja tylko postaram sie wyjasnic:
Nigdzie w poprzednim poscie nie napisalem, ze Nowa Zelandia jest nie rozwinieta, a ze Polska jest rozwinieta.
Napisalem tylko, ze nie wiedzialem, ze sektor (prac terminowych, 'czasowek') w NZ nie istnieje. Nie oceniam czy to dobrze czy zle.
Mam doswiadczenie w pracy w 4 krajach europejskich. Fakt moge nie znac sie na specyfice rynku pracy na innych kontynentach -> dlatego tez pytam o to na tym forum.
To jest tez jeden z celow podrozy - poszerzenie horyzontow (wyjscie z europejskiego sposobu myslenia, przyjrzenie sie innym realiom).
Sprawdzilem Hays.nz niewiele stanowisk wprowadzania danych bylo, tylko jedno ogloszenie znalazlem. Poza tym sa agencje Adecco (zamierzam do nich napisac). Poza wprowadzaniem danych mozna rozliczac faktury (mozliwe ze rozliczanie tez jest online).
Przyjrze sie ofertom pracy blizej i mozliwe ze nastawie sie glownie na zwiedzanie.

PostWysłany: 26 Lis 2011, 05:33 

danielus napisał(a):
prostych pracach biurowych (...) Mozliwe jednak, ze taki sektor nie jest zbyt rozwiniety w NZ

Dla mnie zabrzmialo to tak, ale ok. Miales na mysli cos innego wiec zamknijmy temat.
Faktury osobiscie w 90% dostaje mailem, sam wystawiam rowniez online. Zdarza sie dostac papierkowe ale wtedy sam sobie wprowadzam do systemu online (co zajmuje 2 minuty) a ksiegowej tylko wysylam dla dokumentacji, ona z tym nic nie robi. Jednak to rzadkosc i wystepuje glownie w przypadku kiedy kupuje sie cos z przesylka.

Tak czy owak working holiday trzeba wiazac raczej z praca prosta ale nie biurowa czytaj kelner, pomoc na farmie, sprzedawca w sklepie itd. Wszedzie gdzie nikomu nie bedzie przeszkadzalo, ze za sekunde znikasz.

PostWysłany: 27 Lis 2011, 23:36 

dzieki wielkie za wskazowki
pozwola mi one podjac decyzje bazujac na szerszym rozpoznaniu 'terenu'
pozdrawiam
Daniel

PostWysłany: 31 Gru 2011, 01:58 

Witam
Pozwolicie abym podczepił się do tematu:) Czy na tym programie nie można pracować dłużej niż 3 miesiące u jednego pracodawcy czy tak mam to rozumieć? To trochę nie wygodne. Zaczynamy rozglądać się za jakimś programem aby nam pozwolił trochę (tzn około roku) popracować i pozwiedzać NZ. Czy jako mechanik samochodowy trzeba posiadać licencje z NZ tak jak to jest np. w Kanadzie? Czy można zorganizować wszystkie formalność będąc poza granicami RP?

Dziękuje z góry za odpowiedz i życzę wszystkim szczęśliwego NOWEGO ROKU

PostWysłany: 05 Sty 2012, 02:36 

ANIA_PRZEMEK napisał(a):
Czy na tym programie nie można pracować dłużej niż 3 miesiące u jednego pracodawcy czy tak mam to rozumieć?

Tak. Przyjezdzasz na wizie working holiday, czyli domyslnie pracowac - zwiedzac. Wiza jest stworzona glownie ze wzgledow na sezonowe prace na farmach, gdzie pracuje sie zwykle miesiac czy 2, aczkolwiek duzo osob zatrudnia sie rowniez w barach.

Jesli chodzi o mechanike samochodowa, jako pomocnik raczej nie bedziesz potrzebowal kwalifikacji - nic mi o czyms takim nie wiadomo. Mam kolege ktory sie tym zajmuje i jest tylko po college-u.

Tak czy owak, pamietajcie zawsze, ze pracodawca musi miec swiadomosc, ze po 3 miesiacach znikacie, wiec nastawiajcie sie na proste prace i zawody. Naprawde wielkim wyjatkiem jest, ze zatrudnia sie na working holiday w biurze czy w jakis specjalistycznych zawodach.

PostWysłany: 18 Lut 2012, 19:41 

Hey
Pytanie do osób, które w zeszłym roku aplikowały o wizę 'Working Holiday Scheme'. Czy jest możliwość dokonania opłaty za wizę w postaci równowartości 140 $ NZ w euro, albo w $ USA?

Pzd

PostWysłany: 19 Lut 2012, 08:37 

Placisz karta kredytowa wiec mozesz zaplacic nawet w dolarach zimbabwe jesli Ci sie podoba ;) Twoj bank przeliczy wartosc po kursie danego dnia i pobierze dana wartosc w walucie jaka masz na swoim koncie.
Dla wscibskich, wiekszosc bankow w Polsce nie obsluguje transferow w dolarach Nowozelandzkich, wiec posluguja sie bankami partnerskimi ktore to robia. Dlatego jesli dziwicie sie dlaczego pobrane srodki sa takie wysokie w stosunku do sredniego kursu dolara to dlatego, ze transfer przeliczany jest w pierwszej kolejnosci przez 1 bank na linii na (w 99%) funty brytyjskie a potem jeszcze raz przeliczany na zlotowki.

PostWysłany: 19 Lut 2012, 09:15 

Dzięki za pomoc :) nowicjusz ze mnie w tych tematach.

PostWysłany: 10 Cze 2012, 12:49 

A ja z nieco inna kwestią:

Czy ktoś słyszał o kimś kto już będąc w NZ otrzymałby wizę WHS? Planuje polecieć w styczniu i w lutym ubiegać się o WHS.

Drugą rzeczą jest fakt, że we Wrześniu 2013 skończę 30tkę. Czy to mnie eliminuje z ubiegania się o WHS w lutym 2013?

Pozdrawiam,

Piotrek

PostWysłany: 11 Cze 2012, 05:41 

hej Piotrek,

NA poczatku lutego tego roku wylecialam do NZ, a po dwoch tygodniach pobytu tam aplikowalam o wize. BEz zadnych problemow dostalam ja na miejscu. Bylam natomiast o ok godz 12 w dniu otwarciu wiz dla Polakow i zostalo juz tylko 15 miejsc, wiec z doswiadczenia wiem,ze najlepiej zglosic sie tam jak najwczesniej.

Jesli chodzi o wiek, to jak bedziesz aplikowal o wize to bedziesz mial jeszcze 29 lat,wiec z tym nie powinno byc problemow ;-)

Pozdrawiam,

Izabela

PostWysłany: 25 Wrz 2012, 08:47 
Awatar użytkownika

zenonzelei napisał(a):
Drugą rzeczą jest fakt, że we Wrześniu 2013 skończę 30tkę. Czy to mnie eliminuje z ubiegania się o WHS w lutym 2013?

Jak Isabela juz odpowiedziala, nie ma problemu !

Ale dodam jeszcze jedna uwage bo moze sie to komus przyda...

Musisz otrzymac twoja WHV przed ukonczeniem 31 roku zycia (between 18 and 30 y/o inclusive) i od czasu jej otrzymania masz dokladnie rok czasu by sie "zameldowac" w NZ. Wiec w praktyce, mozesz przyjechac do NZ w wieku (prawie) 32 lat.

Ja tutaj przyjechalem w wieku 32 lata minus 2 miesiace :D i nie mialem zadnych problemow.

Pozdrawiam,
Pawel.

PostWysłany: 04 Sty 2013, 18:14 

Witam,

mam pytanie co do płatności, czy ktoś dokonywał płatności za wizę kartą prepaid (np. z bz wbk na okaziciela, ta karta to Visa, a nie Visa Elektron jak normalna debetowa) czy to musi być tylko i wyłącznie karta kredytowa?

Pozdrawiam

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość